Arcocskákat firkálgató apát

Ismét felbukkant egy réges-régi smiley, bár most azt gyanítják a kutatók, hogy a mosolygó arcocska nem is a szerző hangulatáról árulkodik, hanem valami egészen másról. Az mindenesetre tény, hogy a dél-morvaországi Zdár nad Sázavouban működő cisztercita kolostorban Bernard Hennet apát 1741-től általában ilyen jeleket tett az általa írt levelek végére, az aláírása mellé. 

Az arcocskákat firkálgató apát furcsa hangulatjeleire David Merta cseh történész figyelt föl, aki a jelenleg felújítás alatt álló kolostor okiratait kutatja. Igaz, hamarosan az is kiderült, itt valami másról lehet szó. 
De mielőtt eláruljuk rendszeresen ismétlődő arcocska mibenlétének furcsa titkát, idézzük föl, hogy a manapság rendkívül népszerű hangulatjel grafikai formáit már a korábbi századokban is ismerték és használták. Nemrég Trencsében találtak 17. században keletkezett hangulatjeleket.  
A 18. századi levelekben most felfedezett arcocskákkal kapcsolatban David Merta így fogalmazott: „Először arra gondoltunk, hogy az apát ezzel jelölte meg azt a helyet, ahová a pecsétet kellett volna tenni. Arra is gondoltunk, hogy esetleg így akarta valaki, valamilyen felettes megjelölni, hogy a levelet jóváhagyta.” Ám hamarosan kiderült, nem erről van szó. 
„Egészen a 19. század közepéig általános gyakorlat volt a régióban, hogy az üzleti levelezésben ilyen jelekkel adták a partner tudtára, hogy a levél mellékleteket is tartalmaz. A levéltárosok számára tehát a dolog nem újdonság. Azzal, hogy a régi jelek grafikája nagyon hasonlít a mai emotikonokra, eddig a levéltárosok ismereteim szerint nem is foglalkoztak” – magyarázta David Merta.